4 Aralık 2016 Pazar

Hekimbaşında Bir Esinti Bir Konser

Borusan Quartet, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, 27 Kasım 2016, İstanbul.


Bu konserle sezonu tam tamına açmış olduk. Hekimbaşı Salih Efendi Yalısında Borusan Quartet konseri. Üsküdar Amerikan Lisesi Mezunlar Derneği'nin bu hoş etkinliğine Selin'in davetlisi olarak katıldık.

Konser öncesi saat 15:00'deki kokteyle katılmak üzere öğlen yola çıktık, Erenköy'den Selin'i aldıktan sonra Anadolu Hisarı'na geçtik. Tabii yol boyunca trafik, rota ve ayarsız sürücüler Can'ın ana konularıydı.

Hava bulutlu gibiyse de güzeldi. Merdivenlerden denize doğru indik ve kokteyl alanına ulaştık. Borusan Quartet de erken gelmiş, su kenarında manzaraya bakıyordu. Yeşillikler içinde kutu gibi bir yalı, mimarisine bayıldım, bahçesi de tam karar büyüklükte. Karşı yakaya baktığınızda, bir taraf Baltalimanı, diğer taraf Rumeli Hisarı. Ortada köprü. Köprü manzaraları niçin iyi bir şey gibi sunulur, hiç anlamam ama...
Borusan Quartet Konseri, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, 27 Kasım 2016, İstanbul.


Kokteylde eski-yeni birçok Üsküdar Amerikan mezunu vardı. '1990 yılına dek kız lisesi olduğundan katılımcılar da hanım ağırlıklı.' dedi Selin. İkramlar güzeldi. Arada yalının sahiplerinden Serhan Hanım masamıza geldi: 'Hoş geldiniz, memnun musunuz?' dedi. Evinde Borusan Quartet'i ağırlıyorsun, müthiş. Tabii iki kız kardeş, bizleri de çok güzel ağırladılar Serhan ve Ferhan Hanımlar.

Sonra biraz daha su kenarına inelim dedik ve şaraplarımızı alıp suya doğru yöneldik. Harika. Hep yatıştırıcı, hep açıcı. Çok temiz görünüyordu. 'Mayom içimde, hadi bana eyvallah, kib' diyesim geldi.
Borusan Quartet Konseri, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, 27 Kasım 2016, İstanbul.
Baktık saat 16:00 oluyor, içeri doğru kitleyi takip ettik. Yalının yaşayan mutfağından orta kattaki salona geçtik. Zaten bu konserler dizisi de Salon Konserleri diye geçiyor. Adı üstünde yani. Geçerken alt kattaki şamdanlı piyano dikkatimi çekti. Konserin gerçekleştiği orta salonda kuyruklu bir piyano daha vardı. Salonun avizesi de Çekoslovak olsa gerek, güzeldi. İskemleleri yan yana dizmişler, arka taraflarda kalan boş yerlere geçtik. Yer ararken Yeliz'le karşılaştık, uzun süredir görmüyordum, daha da güzelleşmiş. Bu arada salon çaka çak doluydu. 
Borusan Quartet Konseri, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, 27 Kasım 2016, İstanbul.
Konser Aleksey Igudesman'ın Borusan Quartet için yazdığı 3 bölümlük (Winter Palace, Calimba in Buenos Aires ve What's the Time) eser ile başladı. Parça aralarında Efdal Altun'un paylaştığı anekdotlar eğlenceliydi. Gerçi biraz değiştirmesi lazım, geçen yıl Burhan Öçallı konserlerinde de aynılarını anlatmıştı. Ama o da haklı, ne yapsın.
Konser boyunca selfie çubuğu ile çekim yapan hanımı, ancak biste arkadan birisi yanına giderek uyardı.
Efdal kapanış konuşması yapıyor, sağ tarafta aynanın önünde biraz çıkmış.
Borusan Quartet Konseri, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, 27 Kasım 2016, İstanbul.
Konser repertuvarı zengindi, Igudesman'dan sonra Piazzolla'nın Mevsimler'i, Serkan Gürkan'ın tangosu, Afyonkarahisar Türküsü ve Quartet'in çok sevdiği Oğuzhan Balcı'nın bir eseri ile devam etti.    
Serhan ve Ferhan Hanımlar, Quarteti uğurluyor. Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, 27 Kasım 2016, İstanbul.
Sanırım samimi bir ev ortamı olunca Efdal, bize sordu bis'te 'ne çalalım' diye. İçimden 'Burhan Öçal'ın Eski İstanbul'u' diye seslenmek geçti ama çekinerek vazgeçtim. Sonra arkadan birisi 'Çağ şarkı söylesin' diye bağırdı. Çağ gidip notaları getirdi ve o tüyleri diken diken eden Sarıkamış Türküsünü seslendirdiler. Çağ Erçağ'ın söylediği bölümler 4. dakika sonrasında:
Bu sempatik, samimi dörtlüyü her dinlediğimde mutlanıyorum. İyi ki varlar.

2 yorum:

CDolgun dedi ki...

Güzel bir yolculuktu trafik, ayarsızlık sonrasında boğazın gri mavisularında seyreden gemiler, sevdiklerinle hoş sohbet ve ardından umut veren pozitif bir ortamda ruhu besleyen müziğe kavuşmak.

'Konsere göre seyirci'den 'Seyirciye göre konser' verme esnekliğine ve hoşgörüsüne sahip Borusan Quartet'i unutmamak lazım, hayranlıkla izledim.

Tekrarlayalım, teşekkürler Fare, teşekkürler Selin.

CD

Etkin Fare dedi ki...

Ne kadar güzel bir yorum bu böyle. İyi ki varsın canım çocuk.