11 Mayıs 2012 Cuma

Takke Takla Taş

Afife Tiyatro Ödüllerindeki bu sahne basında pek yer bulmadı. Annem 'bunu görmelisin' dediğinde, epey şaşırdım, çünkü gazetelerde tek kelimeyle geçen bu sahnenin bu kadar etkileyici olacağını düşünemezdim.

Bir süre önce İçişleri Bakanı Şahin’in Erzurum’da kendisini gördüğü için sevindiğini belirten vatandaşa, “Nereden bileyim sevindiğini, haydi bir takla at ya da oyna da göreyim’ diyerek vatandaşı bir güzel oynatmış ve otorite kibrinin güzel bir örneği olarak tarihe geçmişti.

İşte o an, Afife Tiyatro Ödüllerinin sunuculuğunu üstlenen Korhan Abay’dan bu olaya müthiş bir protesto örneği:

Malzemeden yararlanmanın böylesi, yaratıcı eleştirinin hiç unutamayacağım bir şekli ve sanatçı dediğin budur dedirten an… 

Aynı törende, Müjdat Gezen de Şehir Tiyatrolarının simgelerinden Nedret Güvenç’e ödül vermek üzere sahneye çıkmış ve “20 yıl Belediye’de çalıştıktan sonra Şehir Tiyatrolarının yönetim kuruluna tayin oldum.” diyerek muhafazakâr belediye çalışanı tiplemesini canlandırmış.

Tabii bu tenkitli sahneler; heykele kaka, Fazıl Say’a güle güle, tiyatrolara “özel”likli bir güle güle başlıklarında yaratılan gündemimizde, tiyatronun sadece eğlence değil, aynı zamanda önemli bir kitle eğitim aracı olduğunun tüm kesimler tarafından iyiden iyiye sindirildiğini yeniden hatırlatıyor.

Bu arada, Korhan Abay’ın sporcu kişiliğine, 58 yaşında bu kadar formda oluşuna da hayran kaldım doğrusu, o kıyafetle kaç takla attı bize takla attıranlara. Vatandaşa ‘haydi bi oyna’ diyen Bakana da zumba dersi almasını önermek isterim, güzel stres attırır.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba Zeynep,
Bu konuya değinmen fevkaledenin fevkinde olmuş.
bu haberi syrettiğim zaman tüylerim diken diken oldu
o an orda olsam iç işleri "bakanına" tepkim nasıl olurdu bilemiyorum.
ama tiyatrocularımızın göstermiş olduğu tepki helede Korhan Abay'ın göstermiş olduğu tepki tek kelime ile mükemmel.
merak ediyorum sade vatandaşımıza bu kadar alaycı bir üslupla cevap veren ve ondan takla atmasını dahi isteyecek kadar bunayan "bakan" acaba kaç takla attığı için halen görevinde durabiliyor.
teşekkürler..

Etkin Fare dedi ki...

Merhaba,

Çok hoş bir yorum, teşekkürler. Ancak isim göremedim, 11880'e mi başvursam :)